Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekČeský svaz ochránců přírody je nejsilnější dobrovolnou organizací u nás, která přes dvacet let aktivně pracuje ve prospěch přírody. Je také jediným činným členem ve Světovém svazu pro ochranu přírody IUCN z ČR. Jeho 5 tisíc dospělých a 3 tisíce dětských členů vyvíjí velmi rozmanitou činnost, která se soustřeďuje na oblast praktické ochrany přírody, práce s dětmi a mládeží a ekologické výchovy.

K hlavním programům patří Ochrana biodiverzity zaměřena na ochranu druhů (např. rak, čáp,...) a stanovišť (např. květnaté louky), Národní síť stanic pro zraněné a handicapované živočichy, která každoročně vrátí zpět do přírody více než dva tisíce zraněných ptáků, savců, plazů a obojživelníků, program rozvoje pozemkových spolkůObrazek Místo pro přírodu, v jehož rámci dnes působí na 25 akreditovaných pozemkových spolků pečujících o více než 2000 ha přírodních ploch, 100 památných stromů, 300 ha historických parků a zahrad a několik historických budov (mj. židovská synagoga, valašská dřevěnice apod.).

V oblasti práce s dětmi a mládeží patří k tradičním akcím soutěž Zlatá stezka - Zlatý list nebo Stříbrná nit a po celý rok pracuje více než 150 oddílů Mladých ochránců přírody. Na poli ekologické výchovy patří k nejznámějším činnostem ekologická olympiáda.

Český svaz ochránců přírody chce i nadále pracovat pro zachování přírodního a kulturního bohatství naší země. Jeho úsilí může podpořit každý - morálně, dobrovolnou prací nebo finančně. Všechny tyto formy pomoci jsou vítány.